Již třetím rokem jsme mohli u Vojenské akademie ve Vyškově přivítat družstva z vojenských útvarů a zařízení AČR, která změřila své síly a schopnosti v jednotlivých disciplínách vojenského víceboje Summer Survival 2003.
Do letošního ročníku se přihlásilo celkem šest tříčlenných družstev:
„Letošní klání pořádáme po dvouleté odmlce zapříčiněné teroristickými útoky na Spojené státy americké a loňskými povodněmi, takže vlastně znovu začínáme, opět se učíme organizaci těchto přeborů. I když je družstev jenom šest, jsem rád, že můžeme pokračovat v této tradici i nadále a jsem přesvědčen o tom, že po letošních zkušenostech bude příští rok bohatší na počet družstev a doufám, že i s mezinárodní účastí,“ to byla slova náčelníka oddělení tělesné přípravy Vojenské akademie ve Vyškově podplukovníka Petra Hanáka, který tento ročník se svými pracovníky organizoval, připravoval jednotlivé překážky a pracoviště, a rovněž hodnotil výkony soutěžících.
O tom, že to letos nebude vůbec jednoduché, svědčila i ta skutečnost, že si družstva do Vyškova místo letního počasí (jak vyznívá z názvu tohoto přeboru) přivezla sychravé a studené počasí, které v řadě případů ovlivnilo výkony jednotlivých soutěžících.
Po přivítání velitelem akademie plukovníkem gšt. Ing. Michalem Vassem, který všechny soutěžící pozdravil a popřál hodně úspěchů, se soutěžící přesunuli do vyškovského aquaparku, kde proběhlo vlastní zahájení soutěží. První disciplínu – překonávání uměle vytvořených překážek v prostoru bazénu – ztížilo povinné oblečení závodníků. Již tato první disciplína nám ukázala, jak na tom které družstvo je. Je pravdou, že celkem třináct disciplín vojenského víceboje je plněno takřka bez přestávky čtyři dny a tři noci. Jednotlivé soutěže odčerpávají soutěžícím obrovské množství fyzických a psychických sil, které mohou doplnit až po skončení celé soutěže. Navíc každé zaváhání hrozí připsáním trestných bodů, které ovlivňují celkové hodnocení.
Celý víceboj začal již zmíněnými plaveckými disciplínami, na které navazovaly dvě delší etapy ve složitém terénu výcvikového prostoru Dědice. Soutěžící zde postupně běhali s těžkými břemeny, stříleli ze samopalů, přepravovali raněné na nosítkách nebo se brodili v protiproudu potoka. Ve skalách u Otaslavic slaňovali a spouštěli zraněného horolezce, v lomu v Křenůvkách přemosťovali dvacetimetrovou hloubku a na Myslejovické přehradě běželi noční orientační závod a závodili v noční jízdě na kánoích.
„Mezi nejtěžší patřila dráha bojovníka, kde jsme museli s plnou polní překonávat dvoumetrové zdi, skákat přes okopy a probíhat hořícími tunely,“ uvedl člen družstva vojenského odboru FTVS University Karlovy podpraporčík Radek Štekl. I přes toto tvrzení byly některé disciplíny náročnější a ukončily pouť některých družstev tímto přeborem. První takovou disciplínou byl orientační běh v noci, který ukončil soutěžní snažení družstva z Velké Hleďsebe. Následovala plavba noční Myslejovickou přehradou, kde družstvo výcvikového střediska Vyškov svou loď převrhlo. Následné sušení mokrého oděvu ve studené a sychravé noci jim vzalo i poslední kapku naděje na pokračování v soutěži. Do konce zůstala jenom čtyři družstva, kde až poslední disciplína, kterou byla dovednostní soutěž na trenažéru JAKUB, rozhodla o konečném umístění jednotlivých družstev.
Poháry náčelníka Generálního štábu AČR pro nejlepší družstvo převzalo z rukou velitele Vojenské akademie ve Vyškově plukovníka Michala Vasse družstvo vojenského oboru FTVS Univerzity Karlovy Praha ve složení praporčík Michal Mašek, praporčík Petr Špok, podpraporčík Radek Štekl, které dosáhlo celkového počtu 9 bodů. Poháry za druhé místo s celkovým počtem bodů 24 pak převzalo družstvo VVŠ PV Vyškov „A" ve složení praporčík Robert Šiška, praporčík Pavel Zahradníček a praporčík Filip Smolík. Na třetím místě s počtem bodů 25 skončilo družstvo VVŠ PV Vyškov „B“, za něž startovali podpraporčík Michal Kadlec, nadpraporčík Martin Junec a praporčík Štěpán Zela.
Jako pořadatelé věříme, že výkony soutěžících a atraktivnost soutěže přesvědčí také ostatní útvary a zařízení AČR o účasti v dalším ročníku přeboru NGŠ AČR ve vojenském víceboji pod názvem „SUMMER SURVIVAL 2004“. Vojenská akademie ve Vyškově je připravena poskytnout všem soutěžícím výborné zázemí pro účast v této soutěži.
Text: mjr. Ing. Ľubomír Sedlák