V pondělí 2. října 2006 byl v areálu kasáren Dědice ve Vyškově zahájen již 6.ročník Mezinárodního mistrovství AČR v letním přírodním víceboji „Summer survival 2006“.
„Věřím, že všichni zvládnete náročné disciplíny, které jsme jako pořadatelé pro Vás, soutěžící připravili. Jsem přesvědčen, že jste dobře připraveni zvládnout náročné čtyři dny plné soutěžních disciplín a doufám, že se všemi družstvy se sejdeme při závěrečném vyhodnocení abychom mohli předat ocenění nejlepším z Vás“. Těmito slovy vítal velitel pořádající Vojenské akademie ve Vyškově plukovník gšt. Milan Solík všechna zúčastněná družstva na slavnostním zahájení.
Letošní rok se do soutěží prezentovalo celkem 11 soutěžících družstev. Na rozdíl od roku 2005, kdy si jednotlivé soutěžní disciplíny zkoušelo mimo soutěž družstvo z rakouské armády, letošní ročník již soutěžně absolvovalo družstvo ozbrojených sil Lotyšska. Největší zastoupení měla již tradičně Vojenská policie, která postavila dvě družstva, z toho jedno ženské družstvo. Silné bylo i zastoupení domácí Vojenské akademie ve Vyškově, kterou prezentovala rovněž dvě družstva, složená z příslušníků kariérových kurzů.
První den nebyl zaměřen na aklimatizaci v neznámém prostředí, protože v odpoledních hodinách čekala na soutěžící již první náročná disciplína. Na řece Moravě v Kroměříži byl připraven vodní slalom, který ve všech směrech prověřil soutěžící jakým způsobem dokáži komunikovat a spolupracovat při překonávání jednotlivých slalomových branek při využití malých plavidel. Smůlu si v této disciplíně vybralo družstvo Lotyšska, které se „vykoupalo“. Tato skutečnost ve velké míře ovlivnila jejich další výkony a působení v samotné soutěži.
Vítězem první disciplíny a rovněž tak i prvního dne se stalo družstvo reprezentující 7. mechanizovanou brigádu v Hranicích, které si z prvního dne odneslo plný počet 100 bodů.
Druhý den soutěž pokračovala první etapou, ve které soutěžící kromě dlouhých přesunů s veškerým osobním materiálem dále absolvovali soutěže ve střelbě, záchranu z vody a orientaci v jeskyni Býčí skála.
„Fyzicky nejnáročnější byl pro nás přesun na 30 km s veškerým vybavením. Nejhorší byla jeskyně, kde jsme měli jenom svíčky, které nám následně zhasly a musely jsme se vracet. Tam nám to moc nevyšlo“, sdělil student prvního ročníku Vojenského odboru Fakulty tělesné výchovy a sportu (VO FTVS) UK Praha podpraporčík Daniel Šorm, který následně sbalil lana, které předtím používalo družstvo a společně s kolegy pokračoval v dalším přesunu.
Po dvou dnech bylo dobré, že to družstvo VO FTVS UK Praha nevzdálo a pokračovalo dál, protože se v průběžném pořadí usadilo na druhém místě. Před nimi bylo již jenom družstvo Výcvikové základny ve Vyškově, které zvítězilo ve vodní záchraně i orientaci v jeskyni.
Druhá etapa začala ve středu ráno na skalách na Staré Huti. V této etapě se poprvé objevili penalizace za nesplněný limit u družstva z Hranic a prvního družstva Vojenské akademie ve Vyškově. Družstvo Lotyška doplatilo na vykoupání prvního dne a následných přesunů ve vlhké nebo mokré obuvi a ze zdravotních důvodů odstoupilo. V další soutěži již pokračovali jen jako pozorovatelé. Výrazněji se v průběhu druhé etapy začali prosazovat příslušníci družstva Veterinární základny Grabštejn, kteří zvítězili na skalách a záchraně z lanovky. Fyzicky náročné přesuny spojené s překonáváním připravených překážek, jako tomu bylo i v závěru dne, kdy museli všichni soutěžící slanit z lanovky, která měla poruchu při jízdě z Macochy braly hodně ze zbytků sil.
„Je to hodně obtížný závod, málem jsme to vzdali, už to tak vypadalo. Hned při prvním pochodu jsme to neodhadli, a jeden z nás byl dehydrován. Tam to už nevypadalo, že budeme pokračovat dál, ale nakonec jsme to překonali a jsme rádi, že jsme ještě mezi soutěžícími“. Těmito slovy jenom potvrdil náročnost celého závodu Daniel Šorm. Zajímavé vyhlídky vzhledem k umístění začínali mít v družstvu Veterinární základny, ale nechtěli to příliš komentovat. „Zatím jsme rádi, že jsme bez úrazů a nechceme to zakřiknout. Snažíme se jít na doraz a uvidíme po zítřku“, řekl poručík Jiří Jirák.
V průběhu druhé etapy soutěžící dále absolvovali orientační běh, asi nejnáročnější disciplínu celého závodu, kde se každý soutěžící musel spolehnout jenom sám na sebe. V této soutěži ukončilo činnost družstvo Záchranného praporu z Rakovníka, a penalizacím za nesplnění časového limitu se nevyhnula ani družstva Hranické mechanizované brigády, Vojenské policie II. a Vojenské střední školy z Moravské Třebové. Průběžnému pořadí po třetím dnu vévodilo družstvo Veterinární základny Grabštejn, následováno VO FTVS UK Praha a Výcvikovou základnou Vyškov.
Poslední soutěžní den se uskutečnil v Centru dobrodružné výchovy a vzdělávaní Baldovec. Soutěžící družstva tady absolvovala Bungee Running, lezení na Věž, opičí dráhu a přepravu výbušnin. Všechna družstva již působila unaveným dojmem, ale i přes překonání v některých případech sama sebe to nevzdávala, protože právě poslední den byl rozhodující vzhledem k vyrovnanosti soutěžního pole. Svoji roli sehrála poslední soutěžní disciplína, kdy za přepravu výbušnin získali body jenom první družstvo Vojenské policie a druhé družstvo Vojenské akademie.
Sečteno a podtrženo, na prvním místě se umístilo družstvo Veterinární základny Grabštejn s celkovým počtem 1279 bodů, které soutěžilo ve složení poručík Jiří Jirák, rotmistr Alexandr Vrága a rotný Vlastislav Hrkal. Druhé místo s 1141 body patří VO FTVS UK Praha ve složení podpraporčík Václav Čáp, podpraporčík Daniel Šorm a podpraporčík Jan Berger. Na konečném třetím místě se umístilo druhé družstvo Vojenské akademie ve Vyškově s 1107 body ve složení podporučík Marek Krajčík, podporučík Pavel Petrák a podporučík Zbyněk Čierný.
Vyhodnocení celé soutěže a ocenění pro nejlepší družstva se uskutečnilo v pátek 6.října v areálu kasáren Dědice za účasti ředitele Ředitelství výcviku a doktrín pana brigádního generála Františka Maleninského a velitele Vojenské akademie ve Vyškově plukovníka gšt. Milana Solíka. Generál Maleninský poděkoval všem soutěžícím za účast a zdůraznil „Po absolvování předchozích dnů jste všichni vítězové. Věřím, že po získaných zkušenostech se s vámi všemi opět potkáme ve Vyškově při dalším ročníku v roce 2007“.
Další v pořadí již 7. ročník této náročné soutěže vedené pod názvem „SUMMER SURVIVAL 2007“ se uskuteční ve dnech 1.-5. října 2007.
Text: mjr. Ing. Ľubomír Sedlák