Letošní ročník Summer Survival začal výzvou pořádající Sekce rozvoje druhů sil MO a organizátorů z Velitelství výcviku-Vojenské akademie ve Vyškově.
Tuto výzvu přijalo celkem 13 týmů, což bylo o dva více než v roce 2019, kdy se naposledy tento závod tříčlenných vojenských hlídek uskutečnil. Radost organizátorů i předčasné zklamání závodníků však zhatily zdravotní problémy. Ty zapříčinily, že se na samotný start v pondělí 21. srpna mohlo postavit pouze 7 týmů. Potěšující však bylo, že čtyři týmy Armády České republiky doplnily v letošním roce i družstva ze zahraničí. Ty zde naposledy startovaly v roce 2018, konkrétně Turecko a Itálie. Letos to byla Litva, Rakousko a Itálie. „Tento přírodní víceboj je vysoce náročný, vyžaduje vysokou úroveň tělesné zdatnosti a zvládnutí základních dovedností ve všech oblastech speciální tělesné přípravy a střelby z ručních zbraní, v neposlední řadě psychické odolnosti, a to od všech členů týmu, není tedy vůbec myslitelné nastoupit do něho s nějakým zdravotním handicapem,“ vysvětluje náčelník Centra tělesné přípravy VeV-VA podplukovník Roman Blahuta a doplňuje, že trasa a úkoly závodu vycházejí z pohybu a pobytu vojáka v neznámém terénu při plnění úkolů v odloučení.
Závod, který čtyři dny probíhal v členitém a zalesněném terénu CHKO Moravský kras, odstartoval Biatlon, následovaný dalšími deseti bodově hodnocenými disciplínami. „Bojovalo se na zemi, ve skalách, ve výškách, ale i ve vodě a to i s úkoly prověřujícími schopnosti jednotlivců pružně reagovat, logicky myslet, improvizovat, či účinně spolupracovat a komunikovat ve skupině,“ upřesňuje podplukovník Blahuta, který doplňuje, že jej doprovázelo navíc extrémní počasí v podobě úmorných veder, střídaných průtržemi.
A jak se s jednotlivými disciplínami, úkoly a podmínkami poradila družstva? Celkem suverénně prošlo celou soutěží družstvo Vojenské policie Praha, a stalo se tak nejen mistry AČR, ale i mezinárodními mistry se ziskem Putovního poháru. Ten naposledy získali v roce 2014. V předcházejícím ročníku byli druzí.
Letošní společný triumf nadrotmistra Bohumila Švajdy, rotného Josefa Babáka a nadporučíka Michala Votavy byl o to cennější, že se v den zahájení závodu potkali vůbec poprvé v tomto složení, přestože se u VP tradičně pořádá soustředění zaměřené na „survival“ dovednosti. „Standardně se právě na jeho základě nominují soutěžící do závodu. V letošním roce se však kvůli pracovní vytíženosti, nemoci, či dovolené soustředění zúčastnil pouze rotný Babák, a tak jsme museli ukázat naše kvality až při samotném závodě,“ vysvětluje nadporučík Votava, který za všechny dodává: „Rádi bychom především poděkovali velení VP za možnost připravovat se a následně se účastnit závodu Summer Survival. Veliké díky patří především majorovi Škobrtalovi, protože právě on má obrovské zásluhy na našem úspěchu, kdy nám v průběhu přípravy předával cenné rady, plánoval soustředění a metodicky nás vedl. Bez něj bychom takto úspěšní nebyli.“
Boj o zbylá místa na bedně tak jednoznačný nebyl. Dramatický souboj vedla družstva Itálie a 43. výsadkového pluku Chrudim, přičemž právě výsadkáři zabrali nejvíc a téměř se dotáhli na vítězné policisty. Naopak Itálie v posledních okamžicích závodu natolik zaváhala, že neuhájila ani třetí příčku. Na tu se naopak vyhouplo družstvo Litvy. Předčasně pak muselo závod ukončit družstvo Rakouska, které nakonec vyřadily zdravotní problémy.
Pořadí v národní soutěži:
1. místo Vojenská policie Praha (1 271,3 bodů)
2. místo 43. výsadkový pluk Chrudim (1 203,0 bodů)
3. místo VO FTVS Praha (932,3 bodů)
Pořadí mezinárodní soutěže:
1. místo Vojenská policie Praha
2. místo 43. výsadkový pluk Chrudim
3. místo LFTC Lithuania (970,4 bodů)
Poděkování patří všem, kteří se podíleli na náročném zabezpečení tohoto závodu, včetně sponzorů.